Wpis organizacyjny

Listopad 2022

Od startu bloga pojawiło się już kilka wpisów. W trakcie pisania są też kolejne. Czasem jednak po prostu muszę na chwilę zatrzymać się, popatrzeć na dotychczasowe efekty i pomyśleć, co dalej. W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić pewne zmiany, które zachodzą – lub już zaszły – na Zawieruszonym Blogu. Stąd nazwa: wpis organizacyjny.

Zmiana cyklu wydawniczego

Muszę przyznać, że do tematu wrzucania nowych wpisów na bloga podszedłem zbyt ambitnie. Odkąd powstał, niemal codziennie dokładam kolejne zdania do kolejnych wpisów, obrabiam zdjęcia i wychwtruję wychwytuję literówki. W efekcie, co niedzielę udaje mi się zamieszczać nowe posty. Sprawia mi to sporą przyjemność, ale niesie za sobą także pewną presję. Dlatego postanowiłem, że od teraz będę nowe wpisy zamieszczać co dwa tygodnie.

Doszedłem do tego wniosku podczas tworzenia dwóch najnowszych – jeszcze nieopublikowanych – wpisów. Dopóki opowiadam o swoich wypadach z pamięci, jestem w stanie bardzo szybko poskładać tekst w całość. Jednak, jeżeli chodzi o inne typy tekstów – jak poradniki – wymagają one znacznie więcej czasu.

Chcę zachować tu przyzwoity poziom wpisów, ale wolałbym nie rzucać w tym celu rzucać wszystkich innych rzeczy, którymi aktualnie się w życiu zajmuję – a nie są one związane z pisaniem. Mam nadzieję, że zwolnienie cyklu wydawniczego pozwoli mi znaleźć w tym wszystkim złoty środek.

Nie chcę też, żeby ten blog stał się dla mnie jakąś większą presją. Nie robię tego dla pieniędzy, tylko dla frajdy i własnej satysfakcji. Jeżeli będę się spinać, żeby utrzymać napięty grafik – pewnie bardzo szybko się zmęczę lub zacznę tworzyć tandetę. Z drugiej strony, nie chcę wrzucać wpisów „od czasu do czasu”, jak mi się akurat zachce. Wolę sztywny cykl wydawniczy. Jestem wtedy bardziej zmotywowany do pisania.

Dlatego, zaczynając od przyszłego tygodnia, wpisy zamierzam publikować w co drugą niedzielę.  

Profile w mediach społecznościowych

Gdy zaczynałem prowadzić tego bloga, założyłem jedynie fanpage na Facebooku. Przyznam, że nie przepadam za social mediami. Jestem raczej zwolennikiem czytnika RSS[1]. Jednak wychodzi na to, że moja niechęć do social mediów sprawia, że budowanie zasięgów bloga nieco kuśtyka. Dlatego, po przeczytaniu wpisu Kuby Orlika i Arkadiusza Wieczorka[2], uznałem, że może warto nad tym tematem popracować.

Więc przeszedłem do działania. Jakiś czas temu założyłem dla tego bloga profil na Twitterze[3], a w ten weekend uruchomiłem również konto na Instagramie[4]. Odpowiednie linki są już zamieszczone w menu głównym bloga, na górze strony – razem z przyciskiem subskrybowania przez RSS.

Nie sądzę, żebym miał czas i chęci aktywnie rozwijać swoje profile w mediach społecznościowych. Stworzyłem je głównie dla Was, moich czytelników. Chcę, żeby każda osoba mogła śledzić nowe wpisy tam, gdzie jest jej najwygodniej. Dlatego głównym celem w każdym z tych profilów jest zamieszczanie informacji o nowych publikacjach. Mam nadzieję, że to krok w dobrą stronę!

Zmiany na blogu

Co do samej strony bloga, tu również zaszły pewne zmiany. Po pierwsze, przebudowałem stopkę. Zamieściłem w niej banner z możliwością subskrybowania nowych wpisów przez e-mail. Dołączyłem też przycisk Postaw Kawę[5].

Jak już wspomniałem, blog jest jedynie moim hobby i nie zamierzam na nim zarabiać ani go komercjalizować. Jednak, jeżeli ktoś chciałby postawić mi kawę (pisanie i picie kawy to dwie rzeczy, które całkiem lubię) lub odciążyć trochę z opłacania domeny za przyszły rok – teraz dobrowolnie i w prosty sposób można to zrobić.

Ze spraw technicznych, nowością są znaki wodne i standaryzacja zdjęć. Wszystkie obrazki na moim blogu staram się już zamieszczać ze znakiem wodnym Zawieruszonego Bloga oraz w nieco mniejszej niż na początku rozdzielczości (proporcja 3:2, długa krawędź 2560 px). Naprawiłem też kilka niedopatrzeń, które mi uciekły – rozmiary nagłówków, podstrony kategorii i paginację.

To by było na tyle

Jeżeli o ten tydzień, chciałem tylko poinformować o ostatnich zmianach. W przyszłym tygodniu pojawi się kolejny pełnoprawny wpis. Tymczasem, możecie jeszcze rzucić okiem na moje profile w social mediach i podzielić się swoimi poradami, jak można je w miarę sensownie poprowadzić. Jestem otwarty na sugestie.

To by było na tyle. Miłej niedzieli!


Źródła informacji

[1]    „Feedly – More signal, less noise”, Feedly. https://feedly.com (dostęp 19 listopad 2022).

[2]    „Publikuj u siebie, rozpowszechniaj wszędzie. Jak odzyskać kontrolę nad własnymi dziełami bez utraty zasięgów”, Internet. Czas działać!, 17 październik 2022. https://www.internet-czas-dzialac.pl/odcinek-36-publikuj-u-siebie-rozpowszechniaj-wszedzie/ (dostęp 19 listopad 2022).

[3]    „Zawieruszony Blog (@zawieruszony) / Twitter”, Twitter. https://twitter.com/zawieruszony (dostęp 19 listopad 2022).

[4]    „Zawieruszony Blog (@zawieruszonyblog) • Zdjęcia i filmy na Instagramie”. https://www.instagram.com/zawieruszonyblog/ (dostęp 19 listopad 2022).

[5]    „Postaw kawę dla Borutzki – buycoffee.to”. https://buycoffee.to/borutzki (dostęp 19 listopad 2022).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: