Gdzie szukać informacji przed miejskim wypadem?

Przegląd przydatnych źródeł

Majówka już za pasem. Choć bilety na lot do Aten mamy kupione już od kilku tygodni, wiele rzeczy musimy jeszcze wyklarować. Gdzie będziemy spać i co zwiedzać? Jaka metoda transportu na miejscu najlepiej się sprawdzi? Do których lokali warto zajść? Które dzielnice miasta warto zobaczyć, a których omijać szerokim łukiem? Istnieje wiele pytań, ale najbardziej fundamentalne brzmi: jak się tego wszystkiego dowiedzieć?

W niniejszym wpisie postanowiłem zestawić moje ulubione źródła informacji o miejscach, które zamierzam zwiedzić. Ze względu na specyfikę nadchodzącego wyjazdu, skupię się na poszukiwaniu informacji na temat miast. Myślę jednak, że przynajmniej część z tych źródeł przyda się również przy planowaniu wypadów w góry czy nad morze. Chodzi przecież o selekcję potencjalnie ciekawych informacji, a przytaczane przeze mnie źródła są jednak dość uniwersalne.

Podstawowe pytania

Ustalmy jednak kilka podstawowych kwestii, na które mają odpowiedzieć informacje z opisanych niżej źródeł:

 • na jakie koszty się nastawiać i jak nie dać się naciągnąć?
 • co warto zobaczyć w miejscu docelowym i ile czasu to może zająć?
 • co warto wiedzieć o odwiedzanym miejscu?
 • które miejsca warto zobaczyć, a których unikać?
 • w których miejscach warto szukać noclegów?
 • które knajpy i bary warto odwiedzić?
 • jakie atrakcje można zobaczyć w ciągu dnia w okolicach miasta docelowego?
 • jaki środek transportu będzie najrozsądniejszy?

Ustalenie powyższych kwestii to moim zdaniem minimum sensownego zaplanowania miejskiego wypadu. Niestety, odpowiedź na każde z tych pytań wymaga trochę czasu. W zasadzie nie dziwię się, że wiele osób ostatecznie decyduje się na skorzystanie z ofert biur podróży lub po prostu próbę jazdy na spontanie. Zbieranie rozproszonych informacji z rozproszonych źródeł to niełatwa rzecz. Niestety, nie jestem fanem ani jednego, ani drugiego. Wycieczka zorganizowana nie zawsze daje możliwość zagłębienia się w wybrane miejsce, natomiast jazda na spontanie niestety może skończyć się bezcelowym błądzeniem w kółko bez pomysłu.

Przejdźmy jednak do rzeczy. Jakie są moje ulubione źródła, w których szukam informacji na temat miast, do których chcę się wybrać? Rozpatrzmy to na przykładzie Aten.

1. Blogi znalezione w Google

Nie będzie to zbyt odkrywcze, ale też nie zamierzam nikomu ściemniać w tej kwestii. Podstawowym miejscem, w którym szukam informacji o celach podróży, jest Google. Algorytmy pozycjonujące w tym konkretnym przypadku na ogół bardziej pomagają niż przeszkadzają, bo wyświetlają faktyczne blogi. Nie zawsze tak jest – spróbujcie kiedyś poszukać informacji o aplikacji, która pozwala na x lub y. W znacznej części przypadków, na górze wyszukiwarki będą teksty pisane przez copywriterów na potrzeby różnych firm produkujących soft. Na szczęście, copywriterzy biur podróży jeszcze nie przebili się w SEO aż do takiego stopnia.

Wróćmy jednak do samych blogów. Ich zaletą jest – na ogół – personalne podejście do opisywanych miejsc. W wielu przypadkach z wpisów można dowiedzieć się, jakie miejsca są przereklamowane, ile może kosztować wyjazd, na jak długo warto przyjechać i co warto zobaczyć. Lubię to, że blogi podróżnicze na ogół mają teksty retrospektywne – czyli o tym, co ich autorzy robili, gdzie byli i na co zwrócili uwagę – a nie tylko ciekawostki w rodzaju w mieście x jest y-wieczny kościół z oraz muzeum a i zabytek b. Blogerzy często też podają triki, dzięki którym można zaoszczędzić nieco pieniędzy: zbiorcze bilety na muzea, bilety okresowe na komunikację publiczną, etc.

Google wciąż jeszcze znajduje sporo świetnych blogów podróżniczych!

To właśnie z blogów podróżniczych dowiedziałem się o biletach kombo na muzea w Atenach, o tym, że metro jest tam całkiem szybką formą transportu, w których godzinach Akropol jest najbardziej obłożony ludźmi i że tylko w niedziele można natknąć się na ceremonialną zmianę warty na placu Syntagma. Tam też znalazłem informacje o potencjalnych kierunkach wyjazdów z Aten i dostępnych na takie wyjazdy środkach transportu.

I choć mam świadomość, że w ramach blogów internetowych poziom treści bywa różny i niektóre z nich są dość mocno sponsorowane i tendencyjne, to jednak wciąż regułą pozostaje pewien stopień osobistości tekstów, co budzi zaufanie. A od czasu do czasu można natknąć się na prawdziwe perełki. Na przykład podczas planowania nadchodzącego wypadu, przeczesałem wzdłuż i wszerz większość wpisów na polskim blogu Pod Akropolem[1], a także anglojęzycznym Santorini Dave[2]. Nic dziwnego, skoro są skatalogowane i uporządkowane lepiej niż niejeden przewodnik turystyczny. Nie ukrywam też, że te dwa źródła to dwa główne filary całego mojego planu wypadu do Grecji.

2. Wątki na Reddicie

Niezbyt szeroko znanym, ale cenionym przeze mnie źródłem informacji jest Reddit[3]. W przeciwieństwie do Facebookowych grup i innych social mediów, Reddita można w miarę wygodnie przeszukiwać za pomocą Google, wklepując w wyszukiwarce dowolne hasło site:reddit.com. Pozwala to na szybkie znajdowanie wątków nawet sprzed wielu lat – coś, z czym na Facebookowych grupach nigdy się nie spotkałem.

O ile na blogach i w różnych artykułach poszczególne miejsca czy miasta opisane są w sposób zależny od autora, Reddit pozwala na pewną personalizację znajdowanych odpowiedzi. Pytania można zadać w ramach różnych subredditów (kanałów analogicznych do grup na Facebooku), więc w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by o warte zobaczenia miejsca w Atenach zapytać nie tylko społeczności związanych z podróżowaniem (r/travel[4], r/solotravel[5]), lecz również samych Greków[6]. Tu jednak małe zastrzeżenie: Reddit wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego… albo umiejętności obsługi translatora.

Przykładowy wątek na subreddicie /r/travel

Pytania można uściślać o porę roku, liczbę osób, długość i tak dalej – i w wielu przypadkach uzyska się przynajmniej kilka odpowiedzi i porad. To właśnie z Reddita wiem, że istnieje stronka Ferryhopper[7], pozwalająca na przeglądanie rozkładów godzinowych łódek w porcie Pireus w sposób podobny, do przeglądania rozkładu pociągów w aplikacji Koleo. To również z Reddita wiem, że w dzielnicach Monastiraki i Plaka jednak trochę przepłaca się na jedzeniu w knajpach, względem dzielnic przyległych – a nie stoi za tym wyższa jakość. No i to między innymi tam znalazłem wypowiedzi Ateńczyków ostrzegające przed zapuszczaniem się w niektóre dzielnice, takie jak Omonia.  

Ktoś mógłby przeglądaniu wątków na Reddicie zarzucić, że tam przecież też promować się właściciele konkretnych lokali, noclegowni i tak dalej. Jednak jest to prawdą w przypadku nie tylko Reddita, lecz również innych social mediów oraz wielu miejsc możliwych do znalezienia w Google’u. Reddit ma jednak tę zaletę, że moderacje wielu subredditów działają na tyle sprawnie, by wpływ takich spamerów był marginalny.

3. Znajomi

Nieważne, ile dobrego bym nie powiedział na temat Reddita i Google, relacje z pierwszej ręki są najczęściej świetnym źródłem informacji. Zamiast liczyć na pomoc przypadkowych ludzi z internetu, warto jest też zapytać się znajomych, którzy dane miejsce już odwiedzili. Zawsze daje to możliwość odświeżenia kontaktu, dopytania o szczegóły i nauczenia się na błędach. No i często można dowiedzieć się też rzeczy, o które nikomu nie przyszłoby na myśl zapytać!

Jeżeli wiesz, że jakiś bliższy lub dalszy znajomy odwiedził miejsce, do którego chcesz się wybrać – bez wahania zapytaj. W najgorszym wypadku nie dostaniesz odpowiedzi, w najlepszym – pogadasz z kimś kogo znasz o czymś, co Cię interesuje. Mogę też przypuszczać, że jakaś część planu wypadu może nadawać się wręcz do skopiowania. Raz przetarte szlaki warto czasem wykorzystywać.

4. Mapy Google

Pod kątem planowania podróży, Mapy Google są wygodne na naprawdę wielu płaszczyznach. Po pierwsze, wszystkie ciekawe miejsca znalezione na blogach, Reddicie czy proponowane przez znajomych, można zapisać na dedykowanej liście wyjazdowej. Po kliknięciu na punkt oznaczający dane miejsce, w panelu bocznym wystarczy kliknąć przycisk „Zapisz” i wybrać docelową listę (lub utworzyć nową). Od teraz, zapisane miejsca będą wyświetlać się na mapie po zbliżeniu widoku na docelową okolicę. Na dodatek, tak zapisane listy można udostępniać znajomym i dodawać do nich notatki, a będąc na miejscu – można odhaczać już zobaczone miejsca.

Drugą rzeczą wartą wzmianki są po prostu opinie na Mapach Google. Można w nich znaleźć naprawdę mnóstwo ciekawych informacji. Podstawowa to oczywiście sama ocena gwiazdkowa – na ogół faktycznie im wyższa, tym lepiej. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Wystarczy przeklikać się przez mapę, żeby znaleźć zdjęcia dań i menu w restauracji, ciekawostki na temat miejsc oraz… ciekawostki na temat innych, okolicznych miejscówek. Gdy byliśmy w Słowenii, opinie napisane na podstronach płatnych parkingów w Ribčev Laz naprowadziły nas na miejsce, w którym za zostawienie samochodu nie trzeba było płacić – i przy okazji nie dostawało się za to mandatu…

Jako trzecią rzecz – choć najbardziej ze wszystkich oczywistą – dodam integrację Map Google z różnymi usługami transportowymi. Choć ze względu na przewidywalność transportu jako takiego, podawane czasy przejazdów bywają różne, to wygodną opcją jest możliwość podglądania tras komunikacji miejskiej bez konieczności szukania greckiego odpowiednika Jakdojade.

5. Social Media

Choć większość informacji można znaleźć w opisanych już do tej pory źródłach, moim zdaniem warto też od czasu do czasu przeszukać różne social media. Tak jak dla mnie naturalnym pierwszym kierunkiem poszukiwań są blogi, tak dla wielu osób może być nim YouTube. Choć nie przepadam za tą formą przekazywania informacji (wolę mieć wszystko na papierze, bo tak łatwiej się przeszukuje), to uczciwie przyznaję, że czasem warto jest przejrzeć materiały udostępniane przez youtuberów.

Ale YouTube to tylko jedna z opcji. Wiele przydatnych w różnych kontekstach informacji można znaleźć na innych platformach. Jedną z opcji na Instagramie jest poszukiwanie zdjęć z wybranych lokalizacji. Potencjalnie ciekawe miejsca można podobno znaleźć szperając na instagramowej mapie[8]. Nie udało mi się jednak sprawdzić tej metody – być może mapa jest w tej chwili dostępna tylko dla niektórych użytkowników?

Social media – zdjęcie autorstwa Adem AY z Unsplash

Obiły mi się o uszy również dobre opinie na temat grup na Facebooku. Sam z nich jakoś szczególnie nie korzystam, ale wielokrotnie widziałem w różnych wątkach ciekawe propozycje i przydatne informacje dotyczące miejsc docelowych podróży. To rozwiązanie ma wiele zalet Reddita, choć niezbyt udana moim zdaniem wyszukiwarka bez dostępu do Google sprawia, że niektóre tematy są po prostu wałkowane w kółko i w kółko, bez wnoszenia żadnych nowych informacji.

W tym miejscu odbiję na chwilę od wypadu do Aten i dodam, że w ramach krajowych wycieczek warto sprawdzać Twitterowy profil Kolei Dolnośląskich[9], na którym na bieżąco pojawiają się informacje o utrudnieniach na torach i opóźnieniach pociągów, a także profil Aktualne Warunki w Górach[10] na Instagramie, który często podaje sporo przydatnych informacji o pogodzie w górach. Na razie nie znalazłem ich greckich odpowiedników, ale jeszcze ciągle próbuję coś ciekawego znaleźć. Z Reddita dowiedziałem się, że grecki transport publiczny miewa czasem strajki. Fajnie byłoby być poinformowanym w tej kwestii.

6. Podkasty

Jeżeli chodzi o zapoznanie się z historią odwiedzanych miejsc, ciekawostkami i wartymi odnotowania miejscami do zobaczenia, to coraz lepszym źródłem stają się tematyczne podkasty. Obecnie uważam je za pewnego rodzaju niszę, która przeżywa swój renesans. Coraz więcej twórców decyduje się na tę formę udostępniania treści i idzie za tym coraz większy wybór… oraz coraz lepsza jakość.

Wiele interesujących rzeczy można dowiedzieć się z podkastów podróżniczych takich jak Dobra Podróż[11], ale na podkasty historyczne również warto zwrócić uwagę – w końcu kontekst historyczny przedstawiony przez historyków może być nawet ciekawszy niż ten sam zbiór informacji w podkaście o podróżach.

Sam mam w tej chwili na oku (a może raczej na uchu?) kilka odcinków różnych audycji na temat Aten i szczerze mówiąc, jestem bardziej skłonny przejrzeć te podkasty niż znalezione na YouTube dłuższe filmiki. Wynika to głównie z faktu, że ze względu na pracę zdalną i tak spędzam przed ekranem dużo czasu, więc każda szansa na dowiedzenie się czegoś nowego np. w czasie spaceru, brzmi jak bardzo dobra opcja.

Wyszukiwanie podkastu z hasłem „Ateny” na Spotify daje sporo rezultatów

7. Opinie TripAdvisor / Booking / etc.

Ostatnim na mojej liście wartych uwagi źródeł informacji są bardziej wyspecjalizowane usługi internetowe, które pozwalają na zamieszczanie ocen i recenzji. Zanim Mapy Google zaczęły wypierać z rynku aplikacje zbierające rekomendacje, TripAdvisor[12] zdołał zebrać naprawdę sporą bazę użytkowników i często właśnie w tej usłudze można znaleźć wiele interesujących opinii i przez to ciekawych miejsc.

Ale sam TripAdvisor to tylko jedna z wielu opcji. Warto też czasem przeglądać opinie na Booking.com[13], zwłaszcza w przypadku najtańszych dostępnych opcji noclegu. Wiedzieliście, że w pobliżu centrum Aten jest kilka dzielnic, których należy unikać nocą? Albo że noclegi w tych dzielnicach są najtańsze? Ja dowiedziałem się tego właśnie czytając opinie noclegowni na Booking.com.

Zdjęcie niezwiązane, sierpień 2017

Przypuszczam, że podobne informacje można znaleźć również w innych usługach komercyjnych, posiadających system opinii. I nie mówię tu nawet o noclegach i tak dalej – nawet na stronie z wynajmem samochodów, takiej jak Rentalcars.com, warto pobuszować w opiniach i zwrócić uwagę zwłaszcza na negatywne opinie, które są przez takie serwisy często spychane na sam dół poszczególnych podstron. Ciekawość pozwala w tym przypadku na omijanie niepotrzebnych kłopotów.

Od początku…

Wróćmy więc do pytań postawionych na początku artykułu. Poniżej zamieszczam je wraz ze źródłami, w których można szukać na te pytania odpowiedzi:

 • na jakie koszty się nastawiać i jak nie dać się naciągnąć? blogi, Reddit, znajomi, social media
 • co warto zobaczyć w miejscu docelowym i ile czasu to może zająć? blogi, Reddit, znajomi
 • co warto wiedzieć o odwiedzanym miejscu? blogi, Reddit, znajomi, podkasty
 • które miejsca warto zobaczyć, a których unikać? blogi, Reddit, znajomi, Mapy Google, opinie TripAdvisor / Booking
 • w których miejscach warto szukać noclegów? blogi, Reddit, znajomi, opinie TripAdvisor / Booking
 • które knajpy i bary warto odwiedzić? blogi, znajomi, Mapy Google, social media, opinie TripAdvisor
 • jakie atrakcje można zobaczyć w ciągu dnia w okolicach miasta docelowego? blogi, Reddit, znajomi, Mapy Google, podkasty
 • jaki środek transportu będzie najrozsądniejszy? blogi, Reddit, znajomi, Mapy Google

Oczywiście jestem świadomy tego, że blogi pojawiają się w każdej odpowiedzi na liście powyżej. Nie wynika to z chęci autopromocji – po prostu liczba blogów i liczba informacji na nich to naprawdę bogate źródło wiedzy. Reddit natomiast pozwala na zadanie konkretnych pytań, więc równie często pojawia się na tapecie. Pozostałe źródła są bardziej specyficzne pod względem przekroju informacji, ale może właśnie dlatego warto je przeglądać.  


Na tym pozwolę sobie zakończyć ten tekst. Mam nadzieję, że pomoże on komuś znaleźć nowe kierunki poszukiwań informacji na temat zbliżających się wypadów wakacyjnych. Początkowo chciałem napisać tekst bardziej wypełniony konkretnymi szczegółami z poszukiwań informacji o Atenach, ale przez to niepotrzebnie rozrósłby się on do kilku stron. A założenie było takie, żeby kilka źródeł przedstawić w sposób przystępny i zrozumiały. Mam nadzieję, że mi się to udało.


Źródła informacji

[1] „Pod Akropolem”, Pod Akropolem, 6 marzec 2023. https://www.podakropolem.pl/ (dostęp 21 marzec 2023).

[2] „Greece Travel – Athens, Mainland Greece, & the Greek Islands”, Santorini Dave. https://santorinidave.com/ (dostęp 21 marzec 2023).

[3] „Reddit – Dive into anything”. https://www.reddit.com/ (dostęp 25 marzec 2023).

[4] „r/travel – Going to Athens, Greece. What is there to do?”, reddit. https://www.reddit.com/r/travel/comments/2ban39/going_to_athens_greece_what_is_there_to_do/ (dostęp 21 marzec 2023).

[5] mizmaddy, „Heading to Athens, Greece in January for six days.”, r/solotravel, 23 listopad 2018. https://www.reddit.com/r/solotravel/comments/9zmvun/heading_to_athens_greece_in_january_for_six_days/ (dostęp 21 marzec 2023).

[6] TealLikesTeal, „I’m traveling to Greece next week, is there anything I should know before I go to Greece?”, r/greece, 4 kwiecień 2022. https://www.reddit.com/r/greece/comments/tvrt27/im_traveling_to_greece_next_week_is_there/ (dostęp 21 marzec 2023).

[7]  „Bilety na promy na greckie wyspy, do Hiszpanii, Włoch i Turcji”, Ferryhopper. https://www.ferryhopper.com/pl/ (dostęp 21 marzec 2023).

[8]  „Instagram z nową funkcją. Odkrywanie nowych miejsc będzie łatwiejsze”, 20 lipiec 2022. https://www.telepolis.pl/wiadomosci/aplikacje/instagram-nowosci-mapa-wyszukiwanie (dostęp 25 marzec 2023).

[9]  „Koleje Dolnośląskie (@KolejeD) / Twitter”, Twitter, 14 marzec 2023. https://twitter.com/KolejeD (dostęp 21 marzec 2023).

[10]  „Aktualne Warunki w Górach (@aktualne_warunki) • Zdjęcia i filmy na Instagramie”. https://www.instagram.com/aktualne_warunki/ (dostęp 21 marzec 2023).

[11]  „Podcast podróżniczy Dobra Podróż. Slow travel blog z fotoreportażami”, Dobra Podróż. https://dobrapodroz.pl/ (dostęp 25 marzec 2023).

[12]  „Tripadvisor: Over a billion reviews & contributions for Hotels, Attractions, Restaurants, and more”, Tripadvisor. https://www.tripadvisor.com/ (dostęp 25 marzec 2023).

[13]  „Booking.com: Największy wybór hoteli, apartamentów i domów wakacyjnych”, Booking.com. https://www.booking.com/index.pl.html (dostęp 25 marzec 2023).


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: