-
Gdzie szukać informacji przed miejskim wypadem?
Przegląd przydatnych źródeł
Majówka już za pasem. Choć bilety na lot do Aten mamy kupione już od kilku tygodni, wiele rzeczy musimy jeszcze wyklarować. Gdzie będziemy spać i co zwiedzać? Jaka metoda transportu na miejscu najlepiej się sprawdzi? Do których lokali warto zajść? Które dzielnice miasta warto zobaczyć, a których omijać szerokim łukiem? Istnieje wiele pytań, ale najbardziej fundamentalne brzmi: jak się tego wszystkiego dowiedzieć?
(więcej…) -
Dookoła Łabskiego Szczytu, czyli jednodniowy wypad w Karkonosze
Karkonosze, Polska, styczeń 2023
Niedziela, 3 stycznia. Pociągiem z Wrocławia ruszamy w kierunku Szklarskiej Poręby. Według rozkładu, na miejscu będziemy o 10:19. Pociąg powrotny odjeżdża o 18:41 – już po zmroku, bo tego dnia słońce ma zajść o 16:04. Czy coś ciekawego można zobaczyć w Karkonoszach w tak niedługim oknie czasowym? Myślę, że zdecydowanie tak.
(więcej…) -
Autostopem na Trolltungę
Hardangervidda, Norwegia, lipiec 2019
W tym tygodniu postanowiłem odskoczyć trochę od zimowych klimatów. Cofnijmy się w czasie do momentu jeszcze przed wybuchem wojny i przed wybuchem pandemii – do lata 2019. To wtedy, wraz z Basią, postanowiliśmy któregoś weekendu wybrać się na Trolltungę. Poniżej zamieszczam relację z tego wyjazdu, napisaną jeszcze w sierpniu 2019 roku…
(więcej…) -
Starorobociański Wierch zimą
Dolina Chochołowska, Tatry Zachodnie, grudzień 2022
Tatry ostatnio bywały dostępne w nieco mniejszym stopniu niż zazwyczaj[1]. Dlatego tym razem relacja z grudnia, z wejścia na Starorobociański Wierch. Czy mimo nie do końca pewnych warunków, warto było się wybrać? Myślę, że tak, ale zacznijmy od początku…
(więcej…) -
Tour du Mont Blanc – praktyczne wskazówki
Francja, włochy i Szwajcaria, sierpień 2020
Ostatnio opublikowałam relację z przejścia Tour du Mont Blanc ze swojej perspektywy, opisując przebieg każdego dnia trekkingu. Jednak sama relacja to za mało, żeby zaplanować własny wypad na TMB. Dlatego w niniejszym wpisie przedstawiam szereg spostrzeżeń i wskazówek, które mogą okazać się przydatne dla osób planujących własne przejście wokół tego pięknego masywu!
(więcej…) -
Tour du Mont Blanc – spóźniona relacja
Francja, włochy i szwajcaria, sierpień 2020
Jakiś czas temu wybrałam się do Wędrówki Pub we Wrocławiu, na prelekcję dotyczącą przejścia Tour du Mont Blanc. Choć sama przeszłam ten szlak – z wyłączeniem niewielkiego fragmentu – w 2020 roku, uznałam, że ciekawie będzie porównać swoje doświadczenia z doświadczeniami kogoś innego. Przy okazji, całe to spotkanie zainspirowało mnie do poszukania stworzonego prawie 2 lata temu szkicu opisu przygód moich i mojej kumpeli Juli na tej trasie i opublikowania go.
(więcej…) -
Życzenia świąteczne
Tym razem krótko, zwięźle i na temat – choć w innym terminie publikacji, niż zazwyczaj.
Chciałbym życzyć swoim czytelnikom wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. Mam nadzieję, że wypalą Wam wszystkie zaplanowane wypady, zdobędziecie upragnione szczyty i zwiedzicie wymarzone miasta!
(więcej…) -
Czy warto robić mnóstwo zdjęć na wyjazdach?
Luźne rozważania
Każdy, kto był ze mną na większym wyjeździe w góry, mógł zwrócić na to uwagę. Czasem zostaję z tyłu, żeby zrobić zdjęcie. Czasem lecę naprzód pierwszy, żeby zrobić zdjęcie. Przystaję na chwilę w miejscu, żeby zrobić kilka zdjęć. Po każdym dniu chodzenia mam mnóstwo fotek. Jak taki stereotypowy, japoński turysta. W tym wpisie chciałbym luźno zastanowić się, czy robienie dużej ilości zdjęć ma sens, czy nie do końca. I w jakich sytuacjach.
(więcej…) -
Jak przygotować się na zimowy wypad w Karkonosze?
Przekrojowy Poradnik
Kurs turystyki zimowej w Betlejemce, z rakami, czekanami, asekuracją lotną i wspinaczką po lodospadach to świetna sprawa. Ale kurs kosztuje, sprzęt kosztuje, późniejszy rozwój w tej dziedzinie też kosztuje. Na szczęście, żeby podziwiać góry zimą, nie trzeba przecież od razu ruszać w Tatry. Wystarczą niższe góry. Na przykład Karkonosze.
(więcej…) -
Wpis organizacyjny
Listopad 2022
Od startu bloga pojawiło się już kilka wpisów. W trakcie pisania są też kolejne. Czasem jednak po prostu muszę na chwilę zatrzymać się, popatrzeć na dotychczasowe efekty i pomyśleć, co dalej. W niniejszym wpisie chciałbym przedstawić pewne zmiany, które zachodzą – lub już zaszły – na Zawieruszonym Blogu. Stąd nazwa: wpis organizacyjny.
(więcej…)
